Shure ULXD2/B58 Handheld Wireless Microphone
The Shure ULXD2/B58 Handheld Wireless Microphone is a Digital Handheld Transmitter with Beta 58A Capsule and is compatible with ULX-D Digital Wireless Systems.
3 Items sold in last 3 minutes
72 People watching this product now!
We deliver within 3hrs within in Nairobi and within 24hrs to all major towns in Kenya.
  • 30 Hz–20 kHz range with flat frequency response (actual response is microphone dependent)
  • Interchangeable Shure microphone cartridges
  • AES 256-bit encryption for applications for which secure transmission is needed
  • External charging contacts for docked charging (with the SBC200 Dual Docking Charger)
  • Backlit LCD with easy to navigate menu and controls
  • Rugged metal construction
  • Frequency and power lockout